ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ




Психологічну службу ЗДО №28 "Малятко" представляє  практичний психолог 
Бессмертна Яна Олександрівна

Закінчила Бердянський державний педагогічний університет у 2005 році

Освіта: вища, "спеціаліст вищої категорії"

Педагогічний стаж роботи: 15 років 11 місяців


Шановні гості! Батьки, колеги!

РАДА ВІТАТИ ВАС НА СВОЇЙ СТОРІНЦІ  БЛОГУ!

ПРАГНУ БУТИ КОРИСНОЮ ВАШІЙ РОДИНІ.

СПОДІВАЮСЯ, КОЖЕН З ВАС ЗНАЙДЕ ТУТ ДЛЯ

СЕБЕ ЩОСЬ ЦІКАВЕ ТА КОРИСНЕ!

ВПЕВНЕНА У ВЕЛИЧЕЗНИХ МОЖЛИВОСТЯХ НАШОЇ СПІВПРАЦІ.

Якщо у Вас виникають питання і є необхідність індивідуальної консультації, її можна отримати: 

в телефонному режимі -  (06153) 4-14-27; за допомогою платформи "ZOOM",

індентифікатор 586 058 6550; можете написати на електронну адресу: bessmertnaya1409@gmail.com

Графік роботи:  

ПН-ПТ: 8.00 -11.30

             15.00– 17.30

Індивідуальні консультації :

Понеділок 16.00-17.30

Середа 16.00-17.30


Тема самоосвітньої діяльності: "Використання технік арт-терапії як засіб розвитку емоційно-вольової готовності дитини до навчання»
 
Педагогічне кредо: "Педагог має постійно шукати і впроваджувати нове у своїй роботі, адже лише творчий педагог може виховати творчу дитину" (В.Сухомлинський)

Нагороджена: Почесна Грамота Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації – 2015
Грамота відділу освіти - 2018

Подяка міського голови – 2018
Грамота міського голови - 2020


Практичний психолог закладу:

-керується Етичним кодексом психолога;

-дотримується педагогічної етики;

-будує свою діяльність на основі доброзичливості, довіри в тісному співробітництві з усіма учасниками педагогічного процесу;

-підвищує рівень психологічних знань вихователів, батьків, дітей;

-постійно підвищує свій професійний рівень.

 Мета діяльності полягає в організації психологічного супроводу усіх учасників освітньго процесу.


Інтерв`ю з  міською газетою"Бердянские Ведомости"

  практичного психолога ЗДО №28 "Малятко" 

Бессмертної Яни Олександрівни


Стаття (натисніть)



Родина для кожного з нас – найцінніший скарб. Саме в сім`ї відбувається виховання дитини. Від батьків діти пізнають перші життєві істини, наслідують зразки поведінки, вчаться оцінювати різні події, набувають досвіду стосунків з іншими людьми.

З метою зміцнення сім`ї, емоційного зближення дорослих і дітей, розвитку в них спільних духовних інтересів, поліпшення педагогічної взаємодії педагогів з батьками вихованців в ЗДО №28, під керівництвом практичного психолога Бессмертної Яни Олександрівни, були проведені різноманітні заходи до Дня сім`ї:

-         тематичні  бесіди «Ось така моя сім`я», «Що для нас є сім`я?»;

-         виготовлення родинних дерев, стінгазет «Щаслива родина - щаслива дитина»;

-         пам`ятки для батьків;

-         конкурс малюнків дітей старшого дошкільного віку «Моя сім`я”;

-         онлайн-фотоконкурс «Моя родина-щасливі моменти», за тематичними рубриками: «Всім вишиванка- вишиванка»;

«Миттєвості сімейного щастя»;

«Наше сімейне хобі»;

«Схожі, як дві каплі води».

Проведена робота показала, що у вихованні підростаючого покоління повинна бути чітка взаємодія дошкільного закладу і родини, адже плідна співпраця з родиною-запорука успіху у вихованні дітей дошкільного віку.

Ми хочемо привітати усі родини і побажати вам злагоди, наснаги та сімейного благополуччя!

 



 















Онлайн-фотоконкурс «Моя родина- щасливі моменти»






















 

Рекомендації психолога батькам

 щодо розвитку пізнавальної сфери дітей

Увага

Використовуйте  вправи, ігри на розвиток уваги, широко представлені в літературі для педагогів і батьків.

Включайте в заняття завдання, що потребують тривалого зосередження: намалювати місто, побудувати міст, прослухати і переказати казку тощо.

Частіше пропонуйте дітям, особливо з низьким показником розвитку уваги, вправи: у газеті, у старій книзі на одній зі сторінок закреслювати олівцем усі букви «а», намагаючись не пропускати їх (завдання поступово можна ускладнити, попросивши дитину закреслити всі букви «а», обвести у кружечок усі букви «к», підкреслити всі букви «о»).

Використовуйте дидактичні ігри з чітко вираженими правилами.

Регулярно включайте дітей у виконання завдань за попередньо розробленим планом дій: можна виконувати будівлі з конструкторів, малюнки, орнаменти, аплікації, вироби, форму яких ви задаєте словесно або за допомогою схеми.

Пропонуйте дітям: повторювати слова, цифри, речення, сказані вами; незакінчені фрази, які потрібно закінчити; запитання, на які необхідно відповісти, заохочуючи тих дітей, хто намагається частіше відповідати на них.

Учіть порівнювати, аналізувати зразок і результати своєї або чужої роботи, знаходити і виправляти помилки.

На уроках у школі від дітей буде потрібно швидке переключення уваги з одного виду діяльності на інший. Цю властивість уваги можна формувати за допомогою рухових вправ. Дитина повинна починати, виконувати й закінчувати свої дії за командою дорослого, швидко переходячи від одного виду рухів до іншого: стрибати, зупинятися, крокувати тощо.

Пам 'ять

До дітей з недостатньо добре розвиненою слуховою пам'яттю необхідний індивідуальний підхід: опора не тільки на слух, а й на інші органи почуттів (зір, нюх, дотик).

Для поліпшення процесу пам'яті виховуйте в дітей прийоми осмисленого запам'ятовування і пригадування, уміння: аналізувати, виділяти у предметах зв'язки, ознаки, порівнювати предмети та явища між собою, знаходити в них подібності й відмінності.

Мислення

Включайте в заняття завдання на: порівняння пари предметів або явищ — знаходження подібності й відмінностей між ними; класифікацію, узагальнення різних предметів за загальними ознаками; знаходження «зайвого» слова або зображення.

Заняття з малювання, ліплення, виготовлення різних виробів повинні не тільки включати копіювання зразка і відпрацьовування окремих графічних навичок, а й розвивати вміння планомірно досліджувати предмети, фантазувати, уявляти.

Розширюйте кругозір дітей, їхні основні уявлення про природні, соціальні явища, нагромаджуйте в дітей знання і враження, обговорюючи з ними прочитані книжки, аналізуючи поведінку людей.

З метою розвитку мовлення: після читання вголос казок, розповідей, просіть дітей переказати почуте, відповісти на запитання, поставити свої; розвивайте в дітей уміння будувати розповідь за картинкою.

Дрібна моторика

Розвиток дрібної моторики перебуває у тісному зв'язку з розвитком мовлення й мисленням дитини. Тому бажано щодня робити якісь вправи: катати по черзі кожним пальцем камінчики, дрібні намистинки, кульки; розминати пальцями пластилін; стискати й розтискати кулачки, при цьому можна уявляти, начебто кулачок — пуп'янок квітки (уранці він прокинувся й розкрився, а ввечері заснув — закрився, сховався); збирати всі пальчики в пучку; нанизувати великі ґудзики, намистини, кульки на нитку; намотувати тонкий дріт у кольоровій обмотці на котушку, на власний палець; закручувати кришки, заводити механічні іграшки ключиком.

ЧИ ГОТОВА ВАША ДИТИНА ДО ШКОЛИ?

Коли говорять про готовність до школи то мають на увазі не окремі вміння та навички, а їх певний набір у якому присутні всі основні компоненти. Традиційно відокремлюють три риси шкільної зрілості інтелектуальний, емоційний та соціальний.

Інтелектуальна зрілість - це вміння концентрувати увагу, вміння вловити основні зв’язки між явищами (аналітичне мислення),це диференційоване сприйняття (наприклад вміння відокремити фігуру від фону),вміння копіювати приклад (крапки, літери),а також достатній рівень розвитку зорово-моторної координації. У дитини також повинна бути розвинуте мовлення.

Емоційна зрілість - вміння регулювати свою поведінку, можливість достатньо довгий час виконувати не дуже цікаві завдання.

До соціальної зрілості відноситься потреба дитини у спілкуванні з однолітками та вмінні спілкуватись, а також вміння виконувати роль учня.

Все перелічене є психологічною готовністю до навчання в умовах школи. Це той фундамент на якому будуються знання та вміння. Якщо не має фундаменту, яким є сформованість перелічених категорій, то надбудови у вигляді отриманих знань, вмінь та навичок (навчання лічбі, читанню) будуть розламуватись як картковий будинок. Дитина, яка не готова до шкільного навчання не може зосередитись на уроці, вона часто відволікається, губить слова пояснень нового матеріалу, не в змозі працювати в загальному ритмі роботи класу.

Навіть не всі діти 6-річного віку готові до навчання, хоча вони вміють добре читати та рахувати. Тому говорячи про 6-літніх дітей також важливо у яких умовах вони будуть навчатися. Потрібен економний режим в усіх формах: ігрова форма навчання, не повинно бути інтенсивності при навчанні, режим занять,який не забороняє надовго рухливу активність дитини, не повинно бути домашніх завдань, для дітей яких залишають у групі подовженого дня повинна бути можливість для денного сну. Одним словом сама обстановка та проведення занять для 6-літніх дітей повинні бути більше схожими на розклад дитячого садочку, а не школи у звичному розумінні.

Що необхідно вміти дитині у віці 5-6 років? Дитина повинна мати вміння соціального життя, почувати себе впевнено знаходячись поза стінами дому. Особливо це відноситься до домашніх дітей.

Потрібно вміти самостійно вдягатись та роздягатись, перевзуватись, зав’язувати взуття, вміти користуватись туалетом. Обов’язково потрібно піклуватися про здоров’я – навчання у школі потребує певних зусиль та навантаження усього організму. Тому важлива і фізична підготовка. Розвивайте моторику - це допоможе дитині навчитись навикам письма: грайте у пальчикові ігри, малюйте, ліпить, працюйте з ножицями, робить аплікації. Читайте дитині книги - це один з найефективніших способів розвитку мови, мислення, уяви, уваги та пам’яті. Але це повинно бути не просто читання, а активне обговорення прочитаного, обмін думками. Вміння дитини читати та рахувати також не буде зайвим. Зараз є багато літератури про допомогу батькам які готують дитину до школи.

Як напрацювати у дитині увагу та підготувати до шкільних занять по 35-40 хвилин? Багато у цьому плані залежить від характеру дитини, від її темпераменту. Відомий психолог М.Безруких пише, що «лише до 9-10 років відбувається різка зміна, і тоді діти зможуть працювати довго. А у 6-7 років дитина легко піддається реакції на приваблюючі чинники та швидко відволікається». Добре допомагають вихованню уваги настільні ігри, гра у конструктор, заняття ліпкою, аплікацією, тобто ті ігри, які продовжуються певний час. Доводити розпочате діло до кінця не залишаючи його на пів шляху - це теж виховання не тільки вольових якостей, але й зосередженості.



Тиждень психології - це завжди свято, марафон, спілкування, яскраві події, іноді незабутні враження та відкриття нового в собі. Одним із головних його завдань є розвиток творчих здібностей, формування навичок самосвідомості та самореалізації особистості. Також – це завжди багато позитиву та дружньої підтримки!

Цей тиждень проходив з 19.04.2021 по 23.04.2021 під гаслом «Тиждень райдужного настрою», який провела практичний психолог Бессмертна Яна Олександрівна.

Кожен день тижня був тематичним (День: радості, творчості, посмішки, дружби), а також  вміщували акцію, проект, челлендж, поради, рекомендації, розвивальні заняття, бесіди з дітьми:

-         Виставка малюнків «Моя сім`я» (у квітах);

-         Проект «Давайте жити дружно»;

-         Акція «Веселка настрою»;

-         Челлендж «Скринька побажань»;

-         Розвивальні заняття з дітьми «Писанки-мальованки», створення пасхальних сувенірів (за допомогою Петриківського розпису); «Подорож до країни Доброти»; «У світі емоцій»;

-         Виставка до Пасхи «Пасхальне дерево»;

-         Поради та рекомендації для батьків, педагогів з готовності дітей до школи.

Тиждень психології став справжнім святом для душі, де всі учасники отримали корисну інформацію, позитивний настрій, протягом якого панували відвертість, взаємодопомога, взаєморозуміння. Такі заходи допомагають згуртуванню колективу, вчать повазі й дружбі.




























Поради батькам.

Як підготувати дітей до навчання у школі.

    Багато  хто  вважає,  що  якщо  дитина відвідує  дитячий  садок,  то  підготовку  до школи  повністю  забезпечують  співробітники  дошкільного  закладу.  Дійсно,  спеціально  організовані  заняття  допомагають  дітям підготуватися  до  школи,  але  без  допомоги батьків така підготовка не буде якісною. Дитина  потребує  постійного  закріплення  знань: відкриття,  зроблені  вдома,  вона  повинна перевірити  і  закріпити  у  дитячому  садку.  І

навпаки,  знаннями,  одержаними  у  дитячому  саду,  їй  потрібно  поділитися  із близькими.

          Коли  дошкільник  стикається  зі  спеціально  організованим  навчанням,  його установка залежить  від минулого емоційного досвіду.

         Адекватне ставлення до своїх «проб і помилок», активність у навчанні дитина виявляє  у  тому  випадку,  якщо  дорослий  з  перших  днів  зуміє  стати  для  неї помічником,  наставником,  а  не  контролером  і  цензором.  Критика  і роздратування  дорослого  заважають  навчанню,  діти  починають  боятися  ставити запитання.  У  них  може  з'явитися  «комплекс  невдахи».  Створити  позитивну установку в навчанні можна, якщо враховуватимуться такі правила:

         1.   Дошкільник  вчиться  у  грі,  де  активну  та  рівноправну участь беруть батьки.

         2.   Навчання  вимагає  систематичності:  10—15  хвилин щодня  матимуть  більший  результат,  ніж  година-дві  у вихідні дні.

         3.   Необхідно  враховувати  принцип  «від  простого  до  складного»,  тобто  не можна  відразу  навчити  дитину  всього,  що  Ви  знаєте  та  вмієте,  кожний  новий елемент  додається  поступово,  коли  попередні  знання,  вміння  вже  засвоєно.

Якщо  дитина  відповідає  невпевнено,  то  поверніться  до  простих  завдань,  ігор, змінюючи  їх  зміст,  але  залишаючи  мету.  Наприклад,  навчаєте  розпізнавати  й називати  кольори.  Коли  один  колір  засвоєний,  додається  новий,  а  колишній закріплюється у грі.

         4.   Не забувайте оцінювати  успіхи,  а при невдачах  -  схвалюйте дії дитини словами: «Якби ти зробив так (показ, пояснення), то було б ще краще».

         5.   Заняття  та  ігри  з  дитиною  слід  проводити  у  невимушеній  обстановці, наприклад,  під  час  приготування  вечері  на  кухні  («Чого  не  стало?»  «Що змінилося?»), по дорозі у дитячий садок, у машині, автобусі («Гра у міста» тощо).

         6.  Діти  емоційно  чутливі,  тому  якщо  Ви  не  бажаєте  грати  в  якусь  гру  або погано  почуваєтесь,  краще  відкласти  заняття.  Із  поганим  настроєм  не  грайте  з дитиною,  оскільки  користі  це  не  принесе.  Ігрове  спілкування  повинне  бути цікавим і для неї, і для Вас. У цьому випадку створюється  позитивна атмосфера для засвоєння та розвитку.

Памятка для батьків.

Режим майбутнього школяра.

            Школа пред'являє першокласнику великі вимоги. Дитина включається в систематичну навчальну працю, у неї з'являються нові обов'язки і турботи, їй доводиться довго перебувати без руху. Організовуючи режим для дитини, батьки можуть успішно підготувати її до навчання в школі. Для дітей правильно організований режим - умова не тільки збереження і зміцнення здоров'я, але і успішного навчання.

         Режим - це раціональне і чітке чергування сну, їжі, відпочинку, різних видів діяльності протягом доби. Розглянемо докладніше складові частини режиму.

         Сон має величезне значення в підтримці працездатності першокласника. Для дітей 6-7 років достатня тривалість сну - 10-12 год. Недостатня тривалість сну шкідливо впливає на нервову систему дитини: знижується діяльність кори головного мозку у відповідь на роздратування.

Але для повноцінного відпочинку центральної нервової системи і всього організму важливо забезпечити не тільки необхідну тривалість, але і достатню глибину сну.

 Для цього потрібно наступне:

    привчити дитину лягати і встати в один і той же час. Коли дитина лягає спати в певний час, його нервова система і весь організм заздалегідь готуються до сну;

    час перед сном повинен проходити в заняттях, які заспокоюють нервову систему. Це можуть бути спокійні ігри, читання;

    перед сном необхідно провітрити кімнату. У момент засинання дитини, а також під час сну потрібно створити спокійну обстановку (усунути яскраве світло, вимкнути телевізор або радіоприймач, перестати голосно розмовляти);

    дитина повинна спати у просторому, чистому, не дуже м'якому ліжку.

         Харчування. Їжа дитині потрібна не тільки для вироблення енергії та відновлення зруйнованих в процесі життєдіяльності речовин і клітин, але і для побудови нових клітин і тканин. В організмі дитини процеси росту відбуваються особливо інтенсивно. В їжі повинні міститися в правильному співвідношенні всі речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі і вітаміни.

Білки, що містяться в молоці, м'ясі, рибі, яйцях,- основне джерело матеріалу для побудови тканин.

Жири служать насамперед для покриття енергетичних витрат, з них утворюється жирова тканина в організмі. Але надмірна кількість жиру в харчуванні веде до порушення обміну речовин. В їжі дітей повинні міститися жири тваринного і рослинного походження.

Вуглеводи, наявні в цукрі, крупі, картоплі і борошняних продуктах, в основному забезпечують організм енергією. Якщо надлишкове споживання вуглеводів, то частина їх перетворюється в жири.

Мінеральні речовини та вітаміни сприяють нормальному росту, розвитку і життєдіяльності організму, обміну речовин.

Тест для батьків

«Сформованість вольових навичок для навчання у школі».

 

Інструкція. Цей тест дає змогу визначити, наскільки у дитини розвинені вольові навички — стійкі способи саморегуляції діяльності (трудової, навчальної) та спілкування. Вони є основою довільного запам'ятовування, уваги, розумових навичок.

1. Чи достатньо сформовані у дитини гігієнічні навички (чистить зуби вранці, миє руки перед їжею)?

а) робить завжди сама, без нагадування;

б) робить завжди, але інколи треба нагадувати;

в) без спеціального нагадування не робить.

2. Чи допомагає дитина вдома по господарству (миє посуд, прибирає постіль, накриває на стіл)?

а) робить постійно;

б) робить часто;

в) робить дуже рідко.

3. Чи є в дитини стійкі навички самообслуговування (приготувати бутерброд, одягнутися відповідно до погоди, зав'язати шарф)?

а) є достатньою мірою;

б) є деякі;

в) немає.

4. Чи вміє дитина утримувати увагу досить довго (15—20 хвилин) на самоті (під час читання вголос, малювання, гри)?

а) дуже часто;

б) зрідка;

в) не вміє.

5. Чи здатна дитина керувати своїми бажаннями (неїсть перед їжею цукерок, хоча вони їй доступні; не вередує, коли старші їй щось заборонили)?

а) вміє достатньо;

б) здатна лише зрідка;

в) не здатна.

6. Чи вміє дитина поводитися за столом (правильно сидить, охайно їсть)?

а) як правило, вміє;

б) уміє, але робить це не завжди;

в) не вміє.

7. Чи є в дитини більш-менш  стійкі  інтереси: слухання музики, малювання, заняття мовами, конструювання, ліплення з пластиліну?

а) є досить стійкі інтереси;

6} інтереси є, але весь час змінюються; в) наявних інтересів немає.

8. Чи вміє дитина поводитися у товаристві (не перебиває старших, без нагадування вітається, прощається, дякує)?

а) вміє;

б) уміє, але інколи їй доводиться нагадувати;

в) не вміє.

9. Чи дотримується дитина певного режиму дня (часу прогулянки, прийому їжі)?

а) як правило, так;

б) узагалі дотримується, але інколи й порушує;

в) ні, не дотримується.

10. Якщо дитина запитує, чи завжди вона вислуховує відповіді?

а) як правило, з цікавістю вислуховує пояснення;

б) інколи відповідей на запитання не слухає, відволікається;

в) інколи запитує просто так, не потребуючи відповіді.

11. Чи прибирає дитина за собою іграшки після гри, альбом після малювання, книжки і зошити після читання, письма?

а) завжди прибирає;

б) прибирає після нагадування;

в) не прибирає.

Інтерпретація результатів

•   Перший варіант відповіді (а) в кожному запитанні — 3 бали;

•   другий (б) — 2 бали;

•   третій (в) — 1 бал.

Потім підраховують суму балів з усіх 11 запитань.

Рівень сформованості вольових навичок визначається за такими критеріями:

•   високий —33—27 балів;

•   достатній — 26—22 бали;

•   середній — 21—19 балів;

•   низький — 18 балів і менше.

 Подолання емоційного виснаження

З метою подолань ознак профвигорання та вивільнення місця для натхнення, неймовірних ідей та нових професійних планів 18.02.2021 практичним психологом Бессмертною Яною Олександрівною у приміщенні музичної зали ЗДО №28 «Малятко», дотримуючись усіх санітарно-гігієнічних вимог щодо роботи державних установ в умовах карантину, відбувся семінар-практикум «Попередження емоційного виснаження та способи його подолання (використання арт-терапевтичних методів)».

На семінарі педагоги підвищили свої знання з питань збереження та зміцнення психічного здоров`я, отримали дієві методи арт-терапії для емоційного відновлення, профілактики стресових станів та професійного зростання!

         У практичній частині семінару педагоги випробували на собі інноваційну техніку «Монотипія», яка викликала позитивні емоції, створила під час роботи  гарний психологічний клімат. Сам процес малювання занурив всіх у власний внутрішній світ, відволік від буденних проблем та розкрив нові грані творчих здібностей. 





Техніка  «Ошибана»  справді межує з чаклунством. З тоненьких травинок, тополиного пуху, різнокольорових листочків, пелюсток квітів, без будь-яких фарб і пензля на папері оживають чудові пейзажі, композиції, натюрморти, портрети… За допомогою ошибани можна створити неповторні листівки ручної роботи, картини, панно,  тощо.

17.02.2021 практичним психологом Яною Бессмертною з дітьми старшого дошкільного віку «Метелики» проведено арт-терапевтичне заняття за темою «Створи свою картину настрою» за допомогою техніки «ошибана», під релаксаційний музичний супровід.

Це заняття гармонізувало внутрішній світ дітей за допомогою залучення їх до мистецтва. Сприяло підвищенню самооцінки, розслабленню і зняттю напруги і, звичайно ж, допомогло в розвитку творчості, уяви, фантазії малят. Діти відчули свій успіх, завдяки створеній виставці в ЗДО, роботами яких милувались діти та педагоги.






ПРОФІЛАКТИКА БУЛІНГУ ТА ПРОЯВІВ ДИТЯЧОЇ АГРЕСІЇ

Насильство в сім’ї

Найчастіше тільки фізичне насильство ми вважаємо насильством.

Але насильством над дітьми є:

·          нехтування дитиною і своїх батьківських обов’язків;

·          відсутність в сім’ї доброзичливої атмосфери;

·          втягування дитини в з’ясування стосунків між батьками та використання її з метою шантажу;

·          недостатнє задоволення дитини в їжі, одязі, освіті, медичній допомозі, за умови, що батьки матеріально спроможні зробити це;

·          вживання алкоголю до виникнення стану втрати самоконтролю;

·          нездатність забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, прихильність.

Як діти реагують на насильство в сім’ї:

·          Діти зазнають почуття провини, сорому і страху, так, ніби вони відповідальні за насильство, яке їм доводиться спостерігати.

·          Діти відчувають сум, а також гнів, тому що вони не спроможні змінити те, що відбувається в сім’ї.

Як ці переживання відбиваються на поведінці дітей? Вони можуть:

·               Реагувати надто агресивно;

·               Не визнавати авторитетів;

·               Бути пасивними чи пригніченими;

·               Мати вигляд заляканих;

·               Скаржитися на головний біль, постійне відчуття втоми, сонливість тощо.

Пам’ятайте!

В сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як впоратися з труднощами і, за великим рахунком, що таке життя.

Діти, що були свідками насильства в сім’ї, засвоюють:

1.        Насильство – це засіб розв’язання конфліктів або отримання бажаного. Цю навичку вони переносять спочатку в дитячий садок і школу, потім у дружні і близькі стосунки, а потім у свою сім’ю та на своїх дітей.

2.        Негативні форми поведінки в суспільстві – найвпливовіші. Діти переконуються, що тиск та агресія призводять до бажаного результату, і не шукають інших способів взаємодії з іншими людьми.

3.        Довіряти людям, особливо дорослим – небезпечно. У своїх сім’ях діти не мають прикладу позитивних стосунків. Тому їм складно встановити близькі стосунки з іншими людьми.

·          Свої почуття й потреби не можна виявляти відкрито. Дитина не може виявити свої справжні стосунки в сім’ї, тому що до неї просто нікому немає діла, або за цим настане покарання. В результаті дитина або приховує свої почуття в сім’ї, знаходячи їм вихід на вулиці, або керується принципом – мовчи, терпи і принижуйся.

У сім’ях, де в стосунках з дітьми переважають контролювання, нехтування дитячими проблемами, тиск приниження один до одного, дитина може вирости агресивною або забитою, такою, яка не вміє постояти за себе. Тому ми повинні частіше думати про те, кого ми хочемо виховати. Ми весь час маємо пам’ятати, що дитина – це наше дзеркало.

Пам’ятайте! По-справжньому допомогти дитині ви зможете тоді, коли допоможете собі.

Припинити домашнє насильство можна, навчившись поважати іншу думку, інші індивідуальні особливості, інший стиль поведінки.

«Ні насиллю і агресії!»

 

Практично кожну дитину карали в дитинстві батьки, педагоги чи родичі. В свідомості дорослих людей склався досить стійкий стереотип: без застосування покарання виховати дитину неможливо. Однак, практика показує, що не всяке покарання допомагає досягненню благородної мети – виховання. Більш того, форми покарання, які обирають батьки в процесі виховання дитини, можуть заподіяти тяжку шкоду особистості дитини.

Покаранням вважається певний вплив, спрямований на усвідомлення людиною свого вчинку. Специфіка покарання розпізнається по двом ознакам:

1. Покарання повинно бути справедливим, відповідним вчинку. 

2. Покарання не повинно принижувати людську гідність, а той, хто карає, будь-то батьки, педагог, чи хтось інший, не повинен прагнути до влади над жертвою.

ПОРУШЕННЯ ОДНІЄЇ З ЦИХ ОЗНАК ПЕРЕТВОРЮЄ ПОКАРАННЯ В НАСИЛЛЯ. 

Насилля зі сторони близької людини, в якій дитина завжди намагається знайти опору і підтримку приносить велику психологічну і фізіологічну шкоду. В цьому випадку порушується основний принцип сім'ї – безпечне існування всіх її членів.

Діти з сімей, в яких практикується насильство, відчувають постійний психологічний дискомфорт, для них це справжня трагедія. Існує ряд спільних ознак, що характеризують переживання та поведінку більшості таких дітей.

Людина, що зазнала насилля, сама стає джерелом насилля по відношенню до своїх і чужих дітей.

Уникнути негативних наслідків покарань можна при дотриманні таких умов:

1. Не застосовувати фізичні покарання.

2. Батьки повинні дати відчути дитині, що люблять її, не дивлячись на покарання, що її позбавляють любові, уваги й турботи лише на якийсь час, що батьки не менше дитини засмучені такою ситуацією.

3. Покарання повинно відноситись не до всієї особистості дитини, а до конкретного випадку за який її покарано. І це обов’язково потрібно пояснювати дитині.

4. Якщо дорослий не стримався і образив дитину, необхідно вибачитись за свою нестриманість. Так дитина зрозуміє, що люди можуть помилятись і просити за це пробачення. Пізніше, коли вона виросте, це допоможе їй будувати здорові відносини з людьми і, в тому числі, зі своїми вже похилими батьками.

Як формується дитяча агресія в сім’ї?

 Як стверджують фахівці, агресія є вродженим проявом інстинкту боротьби за виживання, і є абсолютно природним проявом. Але у кожного прояви та рівень агресії різний. 

Не рекомендується обмежувати агресивні ігри дитини, щоб вся негативна енергія не залишалася всередині, її потрібно вивільняти, перенаправляти в позитивне русло - спорт, творчість, або активні ігри.

Причини та мотиви дитячої агресії

Агресія як прояв захисної реакції психіки. Це виникає, коли дитину обзивають, насміхаються над нею, звинувачують, фізично б'ють та ін.

Велику роль в закріпленні агресивної поведінки відіграє сім'я, стиль виховання, приклад дорослих в спілкуванні один з одним та з дитиною. Дослідження показали, діти, оточені любов'ю, увагою, з якими м'яко і багато спілкуються батьки, менше схильні до прояву агресії.

Байдужіть батьків. В цьому випадку за допомогою агресивної поведінки дитина привертає увагу батьків.

Розлучення батьків, як негативна сімейна ситуація, також може спровокувати агресію у дитини.

Також причиною агресивної поведінки іноді являється соматичне захворювання та порушення роботи головного мозку

 

 Що не можна робити?

  1. Застосовувати фізичне покарання при цьому виникає зворотня реакція, дитина може закріпити таку соціальну форму поведінки як норму та застосовувати її на інших.  
  2. Демонструвати агресивні моделі поведінки при дитині – діти сприймають це як норму та використовують, повторюючи за батьками. 
  3. Показувати мультики в яких присутні моделі агресивної поведінки. 
  4. Звинувачувати, стидити, лаяти саму дитину – засуджуйте її поведінку, а не її саму.
  5. Навантажувати дітей великою кількістю навчального матеріалу. Не записуйте малюка на всі секції та гуртки. Перегляд телевізора або гра на планшеті мають тривати не більше 20 хвилин в день.
  6. Ставити завищені вимоги перед дитиною.  

Що необхідно?

1.                Демонструвати неагресивні моделі поведінки всім членам сім'ї, контролювати власні негативні емоційні реакції, тим самим показуючи приклад малюкові.

2.                Спрогнозувати появ агресивної реакції і не допустити її початку шляхом перемикання уваги або зміни виду діяльності.

3.                Акцент на поведінці, а не на особистості дитини.

4.                Періодично давати вихід накопиченій негативній психічній енергії - малювання настрою, вільне малювання, ліплення у вільній формі, рухлива гра тощо.

  Пам’ятайте, любов, увага і ласка, особистий приклад дорослого, контроль особистих емоцій – все це допоможе подолати агресивні прояви та внесе гармонію у взаємовідношення дитини з світом.


09.02.2021 року  практичним психологом  Яною Бессмертною з дітьми старшого дошкільного віку «Дзвіночки» проведено арт-терапевтичне заняття за темою: «Подорож до підводного царства».

На занятті діти розкрили свої творчі та комунікативні здібності за допомогою  казкотерапії та малювання на прозорому мольберті. Діти дали вихід своїм почуттям, наповнили свій внутрішній світ позитивними емоціями, знизили емоційну напругу.


Попередження емоційного вигорання

(техніка Coffe-art).

Педагоги звикли віддавати свій час, свої емоції, свої ресурси. Але той, хто віддає, має вміти поповнювати, відновлювати власні резерви задля гармонійного та збалансованого життя та здоров`я. Проте сучасний темп життя, завантаженість не завжди дають нам змогу якісно відновитись після важкого трудового дня. Постійні стреси, перевантаження, втома сприяють емоційному вигоранню педагогів.

Саме тому, спеціально для допомоги педагогам 27.01.2021 в межах атестаційного періоду практичним психологом Бессмертною Яною Олександрівною проведено презентаційний семінар-практикум «Попередження емоційного вигорання: саморегуляція емоційних станів (використання арт-терапевтичних методів)».

На семінарі педагоги підвищили свої знання із питань збереження та зміцнення психічного здоров`я, отримали дієві методи арт-терапії для власного відновлення, профілактики стресових станів та професійного зростання! Кожен педагог зможе легко інтегрувати ці методи у своє щоденне життя і наповнити творчими ресурсами.

         У практичній частині семінару педагоги випробували на собі інноваційну техніку Coffe-art (створення малюнку за допомогою розчину натуральної кави). Неймовірний аромат кави викликав у учасників семінару позитивні емоції, а малюючи одночасно і відпочивали. Сам процес малювання занурив всіх у власний внутрішній світ, відволік від буденних проблем та розкрив нові грані творчих здібностей. 







Розвивальне заняття

 з використанням мандал-розфарбовок.

Робота з мандалами надає не тільки корекційний вплив на особистість дитини, а й сприяє розвитку мовлення, дрібної моторики, пам`яті . Даний вид діяльності позитивно впливає  на дошкільників з гіперактивністю, знижує рівень тривожності, піднімає рівень уваги, сприяє розвитку творчих здібностей.

26.01.2021 практичний психолог Бессмертна Я.О. провела з дітьми старшого дошкільного віку «Дзвіночки» розвивальне заняття «Прояви свої почуття». Дошкільнята розмальовували під музичний супровід свою «мандалу Успіху», поділились почуттями, закріпили знання про основні емоції. Після закінчення творчої роботи діти дали назву своїм "Чарівним колам".

Заняття дало змогу малятам зняти напругу, розслабитися в процесі роботи та покращити свій емоційний стан. 





«На гостину до Смайлика» 

Малювання на прозорому мольберті не лише оригінальний засіб розвитку творчих здібностей дітей, а й ефективний вид арт-терапії, який допомагає дитині розуміти себе, вислювлювати свої думки і почуття, мрії та надії, позбутися своїх страхів і самовдосконалюватися.

25.01.2021 в межах атестаційного періоду практичним психологом Бессмертною Я.О. проведено презентаційне корекційно-розвиткове заняття з подолання сором`язливості дітей старшого дошкільного віку з використанням ізо-терапії на прозорому мольберті «На гостину до Смайлика».

Малята потрапили в гості до незвичайного персонажа «Смайлика», з яким разом розрізняли власні емоції за допомогою ігор та вправ. Працювали в парі, малювали «Зимовий ліс» листям пекінської капусти, ватними паличками, зім`ятим папером, штампами, пензликом.

В кінці заняття дошкільнята отримали задоволення від виконаного спільного малюнку, чим і підвищили впевненість у власних силах та покращили свій емоційний настрій.

 





Фрагмент заняття (відео) натисніть

Розвивальне заняття для дітей

 з ізо-терапії, техніки «точкового розпису».

Дітям старшого дошкільного віку «Дзвіночки»  подобається все незвичайне.  21.01.2021 практичний психолог Бессмертна Я.О. познайомила дітей з цікавою  технікою ізо-терапії «точковий розпис». Ця техніка захоплює своє чарівністю. Діти створили казкові вази, бо в них поєдналися фантазія і уява.





«Мій улюблений світ – без насильства 

Діти – це маленькі люди, вони мають ті ж права, що і дорослі: право на рівний захист перед законом; право не піддаватися жорстокому ставленню; право на життя та фізичну недоторканність; право на найвищі стандарти фізичного та психічного здоров’я та інші. Тому саме право на захист від насильства над особою, особливо в сім’ї, є одним із найголовніших прав громадян та дітей зокрема.

З 11.01.2021 по 19.01.2021 діти старшого дошкільного віку груп «Метелики»  та «Дзвіночки» взяли участь у проекті «Мій улюблений світ – без насильства!» під керівництвом практичного психолога Бессмертної Я.О.

Результатом якого стала онлайн-виставка гарних малюнків. Кожна дитина має свої права. І одне з головних прав дитини – ПРАВО НА ЛЮБОВ. Дитячі малюнки дають можливість розкрити дитячі мрії про щасливе захищене майбутнє.

 








Пам’ятка для батьків

1.Діти – основа сім’ї. У процесі виховання враховуйте індивідуальні особливості розвитку дитини.

2.Не ображайте, не бийте, не принижуйте дитину. Криком ви нічого не зміните.

3.Знайдіть час для бесіди з дитиною. Під час спілкування не реагуйте бурхливо, не засуджуйте, а будьте тактовними, толерантними у вираженні своїх суджень, думок. Намагайтеся контролювати режим дня дитини.

4.Пам’ятайте, що дитина – це ваше відображення (грубість породжує грубість, крик – крик, а взаєморозуміння і доброзичливість – добро і злагоду в сім’ї ). Запитайте себе: «Чи хочу я, щоб моя дитина була схожа на мене?»

5.Дитина – це цілий світ, сприймайте її як цілісну особистість, дорослу людину, яка має свої права (на навчання, відпочинок тощо ) і певні обов’язки 6.Якщо ви помітили, що у дитини «важкий» період, тоді підтримайте її.

7.Не віддаляйте дитину від себе – знайдіть час поговорити, зрозуміти, згадати себе в її віці, допоможіть, якщо потрібно, лагідним добрим словом.

8.Не шкодуйте ніжних слів, будуючи стосунки з власною дитиною.

9.Ви дали дитині життя, тож допоможіть зорієнтуватися у бурхливому морі життєвих подій.

 Подорож до країни емоцій

15.01.2021  під керівництвом практичного психолога Бессмертної Я.О. пройшло розвивальне заняття «Подорож до країни емоцій», у якому прийняли активну участь діти 5 р. ж. ІІ «Веселка».

Діти дізналися, що таке емоції, їх вплив на настрій людини та як він впливає на здоров`я і спілкування з однолітками. За допомогою гри «Кубик настрою» діти ділилися думками, коли у них буває різний настрій (радісний, сумний, злий, спокійний). Вчилися контролювати свої  емоції за допомогою вправи «Тримай себе в руках». Дітям було цікаво виконати вправу «Зафарбуй емоції», де діти міркували над тим, якого кольору сум, радість, злість, спокій.  

Подорож була захоплюючою, цікавою та пізнавальною. Вона створила комфортний психологічний клімат в групі, бадьорий та радісний настрій.











Психологічна акція "Ялинка бажань".

11.01.2021 діти старшого дошкільного віку «Метелики» під керівництвом практичного  психолога Бессмертної Я.О., прийняли участь у психологічній акції «Ялинка бажань». Діти підготували малюнки до Старого нового року із своїми проханнями та побажаннями. Сподіваємося усі бажання дітей здійсняться.





«Новорічна гірлянда» 

арт-терапевтична технологія "пуантелізму".

Малювання – це величезний досвід кольоросприйняття, тонкі тактильні відчуття і справжнє задоволення, яке ні з чим не порівняти!

Давати дитині пензлик до трьох років марно, адже м’язи рук поки що розвинені недостатньо добре, щоб дитина могла свідомо регулювати довжину ліній і малювати фігури певної форми.

Що ж робити? Вихід є – дайте дитині пальчикові фарби і ви дасте їй можливість самовиразитися. Нехай малюк не буде малювати конкретні предмети… Він буде переносити на папір свої відчуття, наприклад, замість мами він намалює свою любов до неї, замість моря зобразить відчуття легкості й невагомості.

Малювання пальчиками тренує дрібну моторику рук, що не тільки готує кисть руки до малювання пензликами, олівцями та письма, а й благотворно позначається на розвитку відділу мозку, що відповідає за мислення і мову.

Діти групи раннього віку "Зайченятко" 29.12.2020 разом із практичним психологом Бессмертною Я.О. відкривали можливості малювання пальчиками. Із захопленням та неабиякою радістю малюки намалювали «Новорічну гірлянду» та отримали позитивні емоції.

 



"Зимовий настрій"

Поняття “арт-терапевтичне заняття” базується на переконанні, що внутрішини відбивається в зорових образах кожен раз, коли він спонтанно, собливо замислюючись про свої твори, малює картину. Саме невербальні засоби часто є єдино можливими для вираження і прояснення сильних переживань страхів, спогадів.

Малювання на склі є ефективним засобом вирішення багатьох психологічних проблем за допомогою творчого самовираження, сприяє: розвитку пізнавальної, сенсомоторної сфери, довільної уваги, емоційної і образної  пам'яті, допомагає долати недоліки розвитку особистісних якостей.

17.12.2020 практичним психологом Бессмертною Я.О. було проведено арт-терапевтичне заняття за темою: «Зимовий ліс». Діти з цікавістю оволодівали  нетрадиційними техніками малювання на прозорому мольберті (малювання капустою, зім`ятим папером, пензликом, ватяними паличками, штампами). Після закінчення заняття зменшилось психоемоційне напруження, скутість, загальний емоційний стан дітей покращився.

 Заняття стимулювало розвиток дитячої творчості.



"Чарівний Диво-птах"(спільна робота)


Ізотерапія – один з ефективних інструментів в психологічній роботі, використання якого дає дитині природну можливість для розвитку уяви, гнучкості та пластичності мислення. Сьогодні у багатьох дітей дошкільного віку відзначаються підвищене занепокоєння, невпевненість, емоційна нестійкість.  Цей напрямок діяльності сприяє не тільки розвитку творчих здібностей  дітей дошкільного віку, оскільки вносять індивідуальність, оригінальність, креативність, а й підвищує самооцінку, уяву, дрібну моторику, зменшує психоемоційне напруження.

08.12.2020 в межах атестаційного періоду практичним психологом Бессмертною Я.О. проведено презентаційне корекційно-розвиткове заняття з подолання сором`язливості та розвитку творчих здібностей  дітей старшого дошкільного віку засобами ізотерапії Петриківського розпису  «Чарівний Диво-птах». Діти отримали задоволення від виконаної творчої колективної роботи, чим і підвищили впевненість у власних силах та свій емоційний настрій.

 Наш міні-музей Петриківського розпису збагатився чарівною картиною.

 





Методичне обєднання

практичних психологів закладів дошкільної освіти 

26 листопада 2020р. практичний психолог Бессмертна Я.О. долучилася до перегляду в ZOOM МО з теми: «Особливості психоемоційного розвитку дітей дошкільного віку».




     

АРТ-ТЕРАПІЯ спільної роботи "Підводне царство"

Дитяча арт-терапія - це простий і ефективний спосіб психологічної допомоги, що базується на творчості та грі.

Арт-терапія для дошкільника – це не мистецтво, а мова. За допомогою малювання, ліплення дитина висловлює те, що не може сказати, знімає психічне напруження. У занятті мистецтвом дуже важливо, щоб дитина відчувала свій успіх в цій справі. Якщо вона бачить, що має успіх у виявленні і відображенні своїх емоцій, створенні унікальних виробів, малюнків, до неї приходить успіх у спілкуванні, а взаємодія зі світом стає більш конструктивним. Успіх у творчості в психіці дитини несвідомо переноситься і на звичайне життя.

Основна мета арт-терапії полягає в гармонізації розвитку особистості через розвиток здатності самовираження і самопізнання.

Методи арт-терапії з дошкільниками сприяють:

 1.Розвитоку творчих і комунікативних здібностей

 2. Розвитоку мовлення та фантазії

 3. Розвитоку дрібної моторики     

 4. Розвитоку впевненості в собі, підвищення самооцінки.

 5. Згуртування дитячого колективу.

 6. Зняття напруги, гармонізація емоційного стану.

 7. Зниження рівня тривожності, агресивності, імпульсивності

До Всесвітнього дня дитини 17.11.2020 року  практичним психологом  Яною Бессмертною з дітьми старшого дошкільного віку «Дзвіночки» проведено арт-терапевтичне заняття за темою: «Подорож до підводного царства».

На занятті діти розкрили свої творчі та комунікативні здібності за допомогою  казкотерапії та нетрадиційного малювання (технікою «піктографії», «пуантилізму» та  малювання долоньками),  наповнили свій внутрішній світ позитивними емоціями, знизили емоційну напругу.

Чудовою спільною картиною діти прикрасили  групу, яка буде  нагадувати про спільну творчість та дружбу, впевненість у власних силах.







«Чарівний пісок»

12.11.2020 року практичним психологом  Яною Бессмертною з дітьми внутрішньо-переміщених осіб проведено арт-терапевтичне заняття з використанням кінетичного піску за темою  «Подорож в пісочну країну».

Граючи з кінетичним піском, діти проробили негативні емоції, відчуття. Адже пісочна терапія дозволяє висловити найглибші емоційні переживання, звільняє від страхів і пережитого негативу, покращує пам`ять і концентрацію уваги, розвиває уяву.

Результатом психологічного заняття була затишна і творча атмосфера, в якій діти покращили свій емоційний стан.




З 26.10.2020 по 05.11.2020 практичним психологом Бессмертною Я.О. у групах раннього віку "Капітошка" та "Зайченятко" пройшли арт-терапевтичне заняття з використанням кінетичного піску. Ці заняття були направлені на полегшення адаптації дітей до нового колективу, зменшення психоемоційного напруження, налагодження контакту з дітьми, сприянню емоційної відкритості та збагаченню внутрішнього світу позитивними емоціями.




 Арт-терапія з використанням інноваційної технології "Малювання  на прозорому мольберті"

29.10.2020 проведено арт-терапевтичні заняття з дітьми середнього дошкільного віку "Корисний город"з використанням інноваційної технології "Малювання по прозорому мольберті".

Діти на занятті пригадали овочі та фрукти , намалювали їх та використали метод "монотипії". Процес малювання виконує профілактичну функцію, тому малювання на склі - це дуже захоплююче і корисне заняття. Воно сприяє розвитку не тільки дрібної та загальної моторики, уяви, сенсорики, творчих здібностей, але й збагачує внутрішній світ дитини позитивними емоціями, стимулює формування позитивної самооцінки, знімає психічне напруження. 









Прозорий мольберт, склянна або креативна дошка використовується для арт-терапевтичних занять з дітьми і є одним із популярних сучасних «гаджетів». Малювання на склі є ефективним способом вирішення багатьох психологічних проблем за допомогою творчого самовираження, сприяє: розвитку пізнавальної, сенсомоторної сфери, довільної уваги, емоційної і образної пам'яті, допомагає долати недоліки розвитку особистісних якостей, в процесі малювання дитина  усуває страхи, комплекси, розвиває впевненість у собі і товариськість. Ефективне малювання в парі: дитина- мама, дитина-педагог, дитина-дитина, а також дитина-мама-тато з метою формування дитячо-батьківських взаємин, проявлення та налагодження комунікацій, вирішення конфліктних відносин, супровід родини в адаптаційні та кризові періоди...

Малювати на склі можно починаючи з 2-х (?) років.

Матеріали та обладнання: склянний мольберт, спеціальні воскові маркери для малювання на склі, пальчикові фарби, гуашеві фарби, ватні палички, штампи, печатки, спонжі тощо

Малювати рекомендується як правою, так і лівою рукою - для розвитку і стимуляції півкуль головного мозку.

Варіанти малювання: пальчиками, долоньками, крапочками, листочками, штампами, печатками, можна поєднувати аплікацію та малюнок тощо.

В кінці «Чарівні питання» для кожної вікової категорії індивідуальні.









ОБЛАСНИЙ ОНЛАЙН-СЕМІНАР

 ДЛЯ ПЕДАГОГІВ МІСТА БЕРДЯНСЬКА

 02 вересня 2020 відбувся обласний онлайн-семінар з теми: 

«Вересневі зустрічі: науково-методичні засади 

діяльності дошкільної ланки освіти в 2020-2021 н. р.».

ПАМ'ЯТКА
для батьків щодо адаптації дитини до умов
 закладу дошкільної освіти
 Щоб полегшити звикання дитини до умов закладу дошкільної освіти, батьки мають підготувати її і фізично, і морально, і соціально. Запорукою успішної адаптації дитини до умов закладу є єдність зусиль і ви­мог до дитини з боку родини та працівників закладу.

Познайомте дитину з майбутнім вихователем, проведіть екскурсію до групи та ігро­вого майданчику, налаштовуючи дитину на те, що перебування в дитячому колекти­ві та в дошкільному навчальному закладі — це приємна, радісна й очікувана подія.

Організуйте життя дитини в родині відповідно до режиму дня, якого дотримують­ся в дошкільному навчальному закладі. Сон, вживання їжі, прогулянки й інші ре­жимні моменти проводьте в один і той самий час.

Подавайте дитині на сніданок молочну страву. На обід готуйте і першу, і другу, і третю страви. Навчіть дитину їсти без сторонньої допомоги.

Навчайте дитину вдома необхідним правилам самообслуговування, взаємодії з оточенням та сформуйте основні санітарно-гігієнічні навички — дотримання чи­стоти тіла, культури їжі, підтримання порядку в навколишньому середовищі.

Залишайте дитину під наглядом інших людей, наприклад, родичів, друзів — спочат­ку на годину, а потім довше, щоб дитина зрозуміла, що батьки не будуть постійно поряд.

Поінформуйте медичних працівників і вихователів дошкільного навчального за­кладу про захоплення дитини, звичний руховий режим, особливості харчування, можливі алергійні реакції тощо.

У перші дні перебування в дошкільному навчальному закладі залишайте дити­ну на дві-три години, поступово збільшуючи час перебування на одну-дві години.

Дозволяйте дитині брати з собою до дошкільного навчального закладу улюблену іграшку, проте не давайте харчових продуктів і напоїв із собою.

Пам'ятайте, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад лише здоровою. Щоранку оглядайте зів, шкіру та волосся дитини, розпитуйте про само­почуття. 

Одягайте дитину відповідно до погодних умов у одяг з натуральних тканин та зручне взуття. Обов'язковим є головний убір.

Не залишайте дитину в дошкільному навчальному закладі примусово, навіть якщо час звикання виявився довшим за очікуваний. У кожної дитини адаптація до умов дошкільного навчального закладу проходить індивідуально.





Вебінар для батьків
https://vseosvita.ua/webinar/psihologicna-gotovnist-ditini-do-skoli-diagnostika-ta-rekomendacii-87.html

Поради батькам майбутніх першокласників (натисніть)

«Спробуй повтори»
Розвиваємо мислення, зорову  перцепцію, моторне планування та увагу!
https://drive.google.com/open?id=1adk0u8z-YG4MiZ7YKnARdxsdUcKO5ysW (натисніть)

Топ 5 ігор на розвиток пізнавальної сфери дошкільника (натисніть)

ПРОГРАМА
ПІДГОТОВКИ ДО ШКОЛИ
Пропонуємо Вам програму підготовки 
зі спеціально підібраними завданнями,
які допоможуть дитині в цікавій
і невимушеній формі підготуватися до школи.
Завдання підібрані таким чином,
щоб відбувалося чергування різних
видів діяльності — усних, практичних, творчих.
Програма розроблена на 54 дні (9 тижнів).
Кожен тиждень складається з 6 днів і завершується
улюбленим завданням для дітей – розмальовкою.
Почати її виконання ви можете
в будь-який зручний для вас час,
починаючи з першого дня першого тижня.
Ознайомитися із завданнями програми
ви можете за посиланням:
https://childdevelop.com.ua/articles/school-prep/9391/



Першокласник сьогодення і першокласник в минулому – різні поняття.
В наш час від дитини в першому класі вимагають більше, ніж це було раніше. Тому, щоб адаптація до школи проходила нормально і у дитини не зникло бажання вчитися, малюк повинен бути ГОТОВИЙ ДО ШКОЛИ.
Існує ряд показників, за якими ми можемо визначити чи готова дитина до школи. Тут зібрані всі основні критерії, за якими психологи здійснюють відбір.
Отже, було б добре якби дитина змогла б:
1. Назвати себе (П. І. Б.), маму, тата, бабусю, дідуся (орієнтація у внутрішньосімейних зв’язках)
2. Знати пори року, кількість і назви місяців у році, днів у тижні. Знати які зараз рік, тиждень, день. Вміти відповісти на питання типу «Коли птахи відлітають на південь», «Коли холодно і іде сніг», «в який день люди не ходять на роботу», «В яку пору року листя жовтіє» …
3. Розказати назви всіх оточуючих її предметів: меблі, посуд, одяг, побутові та електроприлади, рослин, тварин, явищ природи, назви улюблених мультфільмів, казок, книжок, імена улюблених героїв.
4. Вміти прочитати (можна по складам) невеликий, простий текст з декількох речень.
5. Бути в змозі написати або скопіювати просту фразу, наприклад, «він їв суп»
6. Прямий і зворотний відлік в межах 20.
7. Вміти складати і віднімати числа в межах 10.
8. Володіти навичками узагальнення (в картинках вибрати що об’єднує …), виключення з ряду.
10. Знаходити схожість і відмінності між предметами.
11. Вміти скласти розповідь за картинкою або за серією картинок.
12. Знати основні геометричні фігури – коло, овал, прямокутник, трикутник, квадрат, вміти їх намалювати.
13. Запам’ятати 5-7 слів з 10 чітко названих.
14. Вміти розповісти напам’ять невеликий вірш
15. Вміти відповісти на питання: що буває раніше – обід чи вечеря, хто більший – корова або коза, у корови дитинча теля, а у коня …
16. Знати 10-12 основних кольорів.
17. Вміти намалювати фігуру людини з усіма основними частинами тіла.
18. Слухати казку і переказати ключові події.
19. Утримувати увагу на заданому виді діяльності 10 хв.
20. Розуміти що таке школа, чим там займаються і навіщо туди ходять.
21. Вміти визначати напрямок: вперед, назад, направо, наліво, вгору, вниз.
22. Уважно слухати і виконувати завдання, які пропонуються в усній формі;
23. Може самостійно виконувати необхідне завдання за зразком, який сприймається зором.
Фізіологічні показники:
1. Зміна не менше 5 молочних зубів на корінні.
2. Дістає рукою через верхівку до верхньої частини протилежного вуха (Філліпінський тест).
3. Якщо дитина стоїть боком проявляється прогин хребта в попереку.
4. Яскраво проявляються суглоби на пальцях і колінах.
5. Вміє кидати і ловити м’яч.
6. Вміє зав’язувати шнурки, застібати ґудзики, блискавки – це ознака розвитку дрібної моторики.
7. При рукостисканні – її великий палець вгорі.
8. Скачок в зрості.
9. Може повторити прості пальчикові ігри (наприклад, по столу переминати пальцями, зробити пальцями «перемога» і т. д.).

Психологічний «портрет»
ідеального першокласника:
     бажання вчитися у школі;               
     самостійність;
     контролює свою поведінку;
     вміння спілкуватися з однолітками;
     гарно контактує із незнайомими дорослими (є бажання контактувати), розуміє свій статус;
     вміння зосередитися на завданні, гарне сприймання словесної чи іншої інструкції;
     високий рівень знань про навколишній світ, вміє зробити узагальнення, класифікувати, виділити подібність, розбіжність;
     гарний розвиток тонко координованих рухів руки, зорово-моторної координації (вміння виконувати різні графічні завдання, маніпулювати дрібними предметами);
     високий рівень розвитку довільної пам'яті;
     високий рівень мовного розвитку (правильна вимова, і багатий словниковий запас, вміння виразити свої думки тощо).
     уявлення дитини про світ достатньо розвинені та конкретні. Дитина може розповісти про свою країну, місто, пори року, про рослини та тварин.
     дитина активна, завдання виконує з інтересом, не потребує додаткових зовнішніх стимулів.
     сформованість інтелектуальних вмінь (дитина може визначити зміст), аналізу, точно узагальнює, бачить і усвідомлює при порівнянні тонкі відмінності, встановлює закономірні зв'язки;
     сформована довільна діяльність
(дитина утримує мету діяльності, намічає її план, вибирає відповідні засоби, самостійно долає труднощі, доводить роботу до кінця); Сформований темп діяльності, відповідає вимогам вікової групи: вкладається у визначений час.


Вікові особливості дитини
6-річного віку
(характерні відмінності)
Фізичні
       Добре слідкує очима під час читання.
       Краще розуміє роль пальців як інструментів
       Постійно кудись поспішає - рухливість є характерною особливістю цього віку
       Вчиться розрізняти праве і ліве
       Стрімко розвиваються зуби - гризе олівці, нігті, волосся
       Легко втомлюється, часто хворіє;
      •   Любить гуляти на свіжому повітрі, займатися гімнастикою
Соціальні
       Прагне бути першою
       Виявляє дух суперництва та ентузіазм
       Часом здається невдачним, невдахою або нечемним; придумує правила
       Здається, що прагне все робити правильно, але часто виходить за межі
       Розквітає у відповіді на похвалу чи заохочення; невдачі сприймає дуже тяжко
       Величезна здатність до отримання задоволення; любить сюрпризи
       Може бути розсудливою, дражнити, критикувати інших
       Легко дратується, коли хворіє
       Велике значення мають друзі ( може мати одного найкращого друга)
       Школа замінює домівку як найвпливовіший соціальний фактор
       Любить працювати Мовні
       Любить пояснювати різні речі, показувати і говорити
       Любить жартувати й відгадувати загадки
       Голосно і збуджено говорить
       Часто скаржиться Пізнавальні                                                       
       Любить ставати запитання
       Любить нові ігри, ідеї
       Любить розфарбовувати, малювати
       Береться за більшу кількість справ, ніж може зробити
       Розігрує драматичні сценарії
       Складає плани співпраці у грі


ТРИНАДЦЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ ДЛЯ МАМИ І ТАТА МАЙБУТНЬОГО ПЕРШОКЛАСНИКА
1.Несприймайте дитину маленькою.Давайте їй посильну роботу вдома, визначте коло її обов'язків. Зробіть це м'яко: «Ти в нас уже дорослий, ми можемо довірити тобі помити посуд».
2.Визначте загальні інтереси у вашій сім'ї' (це може бути як і спільний перегляд мультфільмів, так і вирішення життєвих ситуацій — обгово­рення сімейних проблем).
3.Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте її порівню­вати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті.
4. Не сваріть, а тим паче не ображайте ди­тину в присутності сторонніх. На скарги нав­колишніх, учителя або вихователя скажіть: «Дякую, ми обов'язково поговоримо на цю тему».
5. Навчіть дитину ділитися своїми пробле­мами, обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками та дорослими. Щиро цікавтеся думкою дитини, лише так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.
6. Постійно говоріть із дитиною, розвиток мовлення — це запорука гарного навчання.
7. Відповідайте на кожне запитання дитини, тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не згасне.
8. Дивіться на світ очима вашої дитини, адже бачити світ очима іншого — основа для взає­морозуміння.
9. Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, кажіть: «Вийде обов'язково, тільки потрібно ще раз спробу­вати».
10. Формуйте високий рівень домагань. І вірте, що ваша дитина зможе все, потрібно тільки їй допомогти. Хваліть малюка словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.
11. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини своїх ви­мог, якщо можливо, запропонуйте альтерна­тиву.
12. Любіть дитину, знаходьте радість у спіл­куванні з нею.

13. Ваша повага до дитини зараз — фунда­мент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.





      Батькам слід пам'ятати, що не кожна дитина може успішно навчатися в школі. Шлях розвит­ку кожної дитини індивідуальний. Хтось по­чинає ходити раніше, ніж інші, але потім довго не говорить, хтось, навпаки, не вміє усміхатися, зате починає говорити цілими фразами і добре запам'ятовує букви.
    Відомо, що готовність дитини до школи за­лежить від багатьох чинників і людей, які беруть безпосередню участь у вихованні, але насампе­ред від батьків.
        Виховувати дитину — велике мистецтво, тому що сам процес виховання — це безпе­рервна робота серця, розуму і волі батьків.

     Аби ви самі визначили, чи готова ваша ди­тина до школи, пропонуємо невеличкий тест.

Тест «Чи готова дитина до школи»?

1.    Чи хоче ваша дитина йти до школи?
2.    Чи думає дитина про те, що у школі багато дізнається й навчатися їй буде цікаво?
3.    Чи може ваша дитина самостійно вико­нувати справу, яка потребує зосередженості впродовж 30 хвилин, наприклад, збирати кон­структор?
4.    Чи правда, що ваша дитина у присутності незнайомих не соромиться?
5.    Чи вміє ваша дитина складати розповіді за картиною не менш як із п'яти речень?
6.    Чи може ваша дитина розповісти напам'ять кілька віршів?
7.    Чи вміє вона відмінювати іменники?
8.    Чи вміє ваша дитина читати по складах або цілими словами?
9.  Чи вміє ваша дитина рахувати до десяти і навпаки?
10.Чи вміє розв'язувати прості задачі на від-
німання й додавання одиниці?
11. Чи любить малювати і розфарбовувати картинки?
12. Чи може ваша дитина користуватися но­жицями і клеєм, наприклад, робити аплікації?
13. Чи може зібрати пазли з п'яти частин за хвилину?
14. Чи знає дитина назви диких і свійських тварин?
15. Чи може узагальнювати поняття, напри­клад, назвати одним словом овочі: помідор, морква, цибуля?
16. Чи любить ваша дитина самостійно пра­цювати — малювати, збирати мозаїку тощо?
17. Чи може вона розуміти і точно виконува­ти словесні інструкціі?

     Результати тестування залежать від кількос­ті позитивних відповідей на запитання тесту. Якщо їх:
15—18—дитина готова йти до школи. Ви не­даремно з нею працювали, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, можна буде легко подолати.
10—14 — ви на правильному шляху, дити­на багато чого навчилася, а запитання, на які ви відповіли «ні», підкажуть вам, з чим іще слід попрацювати.
9 і менше — почитайте спеціальну літера­туру, спробуйте виділити більше часу заняттям із дитиною та зверніть увагу на те, чого вона не вміє.

    Результати можуть вас розчарувати, але пам'ятайте, що всі ми — учні у школі життя. Дитина не народжується першокласником, го­товність до школи — це комплекс здібностей, що піддаються корекції.


СІМ ЦІКАВИХ ТА ПІЗНАВАЛЬНИХ ІГОР ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДІТЕЙ ДО ШКОЛИ

Ваша дитина в випускній групі садочку і 1 вересня ви збираєтеся повести її до школи? Не панікуйте! У вас ще купа часу на підготовку. Для цього не обов’язково купувати спеціальні підручники, достатньо щодня приділяти час корисним і водночас веселим вправам.

Слід звертати увагу на соціально-психологічну готовність дитини до школи. Майбутні першокласники повинні вміти будувати стосунки з однолітками, співпрацювати й уживатися в колективі, утримувати увагу протягом 15-20 хвилин. Також у них повинні бути розвинені навички самообслуговування та дрібна моторика.

А в цьому вам допоможуть сім цікавих та пізнавальних ігор.

Естафета слів
Для цього завдання зберіть якомога більше членів сім’ї: тут головне швидкість і командний дух. На плакаті напишіть великими літерами слово та повісьте його на стіну. На столі покладіть папір та олівці. Учасники естафети повинні вишикуватись один за одним. За командою кожен гравець підбігає до столу та записує по одній букві зі слова. Далі він повертається назад і передає естафету наступному учаснику.
Мета — усім разом записати слово з плаката на аркуші паперу. Головне — дотримуватися правила: один гравець — одна літера.
Починайте з коротких слів та поступово переходьте до складніших. Якщо вашій дитині ще важко записувати літери, підготуйте картки з ними, щоб можна було викласти слово.

Рахунок на пальцях
Вам знадобиться пара гумових рукавичок та будь-яка крупа. Разом з дитиною наповніть рукавички крупою та зав’яжіть їх на кінцях. У вас вийдуть долоньки, які зроблять навчання математики веселим процесом. Запишіть на картках прості приклади та запропонуйте дитині використовувати пальці долоньок як маніпулятивний матеріал. Їх можна загинати на додавання та розгинати на віднімання. Ваш учень може називати результат або записувати його до зошита, залежно від рівня підготовки. У такий спосіб можна вивчати і склад числа в межах десяти. На картці запишіть число. А завдання дитини — загинати різну кількість пальців на долоньках, щоб разом вони утворили це число.

Дихальна гімнастика
Перш ніж почати читати вголос, запропонуйте дитині «розім’яти» її органи мовлення. Це допоможе навчитися регулювати своє дихання під час читання: чітко вимовляти закінчення слів, не робити вдих на півслові. Для цього виконайте з дитиною кілька веселих вправ:
-        здуйте уявну пушинку;
-        погудіть, наче пароплав;
-        зобразіть свист вітру;
-        зробіть язиком рухи маляра, який фарбує стіну;
-        подзижчіть як жук.

Робіть такі вправи щодня перед читанням, і цей процес проходитиме легко.

Детектив
Для цього завдання вам потрібно уявити себе справжніми детективами та придумати разом таємний код. Створіть власний алфавіт, де кожна буква буде зашифрована під певним символом. Використовуйте нескладні знаки, щоб дитина могла з легкістю їх намалювати самостійно: сонечко, ромб, стрілка, сердечко. 
Зашифруйте слова за допомогою символів та запропонуйте дитині розгадати їх. Так само і ваш малюк може зашифрувати для вас кілька слів. Коли завдання вже стане простим, спробуйте зашифрувати речення або цілий текст. Ви можете залишити дитині таємне послання, або ж навпаки — запропонувати їй написати вам листа.
Таке завдання допомагає розвивати увагу, пам’ять та вивчати літери весело.

Актор
Мета вправи — прочитати один і той самий текст з різними інтонаціями, наче актор. Найкраще вибрати невеликий віршик, щоб вашому учню не було надто складно. Запропонуйте дитині перевтілюватись у різні ролі: читати з виразом суму, радості, здивування, наче герой мультика, ведучий новин чи якась тварина.
Таке завдання допоможе розвинути дикцію та зрозуміти, якою важливою є інтонація під час читання вголос.

Графічний диктант
Ця вправа допомагає дитині розвинути увагу, просторову уяву, дрібну моторику пальців рук, посидючість та вчить орієнтуватись у зошиті.
Учню знадобиться аркуш паперу в клітинку, олівець та гумка. Вам лише потрібно знайти варіант графічного диктанту та уважно його прочитати. Ви диктуєте послідовність напрямків: клітинка ліворуч, клітинка праворуч тощо, і в результаті лінії мають утворити певне зображення. Перед диктантом не забудьте повторити напрямки ліворуч, праворуч, вгору та вниз. Контролюйте кроки дитини, допомагайте зорієнтуватись у клітинках та виправити помилки за потреби. Вибирайте цікаві зображення, які після завершення можна розмалювати кольоровими олівцями.


Мозаїка
Ця вправа буде корисною для розвитку дрібної моторики та підготовки руки до письма. Вам знадобиться сітка для раковини — у ній має бути багато отворів круглої чи прямокутної форми. Запропонуйте дитині заповнити ці отвори різним роздатковим матеріалом. Це можуть бути ґудзики, намистинки чи навіть жолуді, зібрані під час прогулянки.
Щоб ускладнити завдання, поставте умову, що намистинки в кожному ряду мають бути іншого забарвлення. Це навчить дитину сортувати предмети за кольором.


Практичні вправи
Графічний диктант
Цікаве завдання на увагу та вміння розрізняти направлення: вправо- вліво, вниз – вгору. Увесь  диктант – це малювання коротеньких ліний на  звичному аркуші паперу в клітинку. Після завершення малювання на листочку з’являється  фігурка. Це  может бути пташка, тваринка  тощо. Фігурка з’явиться, якщо диктант був виконан правильно і дитина не помилилася. Графічні диктанти направлені на развиток дрібної  моторики, довільної уваги, координації рухів, посидючості, словарного запаса, просторової уяви. Такоже графічесний диктант підготавлюєт руку до письма.








ГОТУЄМО РУКУ ДО ПИСЬМА








Як підготувати дитину до школи

Вашій дитині незабаром буде чи вже є 6 чи 7 років, і першого вересня ви збираєтеся повести її до школи? Мої поради допоможуть швидко підготувати ваших хлопчиків і дівчаток до першого класу та без стресу розпрощатися з рідним садочком.

Домашні заняття

Навчання, як гра.
Педагоги і психологи рекомендують починати перші заняття в ігровій формі. Не потрібно відразу садити дитину за зошит або книгу. Рахувати починайте під час прогулянки або гри: «давай порахуємо кубики», «давай дізнаємося, скільки ворон сидить на дереві» та інше. Починати вивчати букви також бажано в звичних побутових ситуаціях, наприклад, під час походу в магазин. Завдання батьків — зацікавити дитину процесом навчання.

Міні-уроки.
Перші заняття повинні тривати не більше 15 хвилин.
Метод пряника. Хвалити дитину потрібно не тільки за правильні відповіді, але і за прагнення вчитися. Заохочуйте і мотивуйте тягу до знань приємними бонусами: «Давай зараз почитаємо і потім подивимося мультик». Ніколи не сваріть і не карайте малюка, якщо він відмовляється читати або у нього щось не виходить.

Зміна діяльності.
Важливо пам’ятати, що у дітей надзвичайно рухлива психіка. Всидіти на місці 15-20 хвилин для них складно, не кажучи про те, що і не корисно. Чергуйте заняття з читання чи письма з активними іграми, фізичними навантаженнями, математику з малюванням тощо.

Повторення — запорука гарного навчання.
Не переходьте до нового матеріалу, поки малюк не засвоїть попередній. Після початку нових «уроків» повертайтеся до вивченого. Практикуйте повторення не тільки під час занять. Наприклад, коли гуляєте, попросіть дитину згадати таблицю множення.
Використовуйте практичні заняття. Діти погано засвоюють матеріал в теорії, тому все нове підкріплюється практикою і візуалізацією. Обирайте книги з яскравими ілюстраціями, використовуйте практичний матеріал.

Поради психолога

Розповідайте, які переваги отримують діти, коли стають школярами: знаходять багато друзів, стають самостійними та дорослими тощо.
Спілкуйтеся з малюком на тему шкільних років, згадуйте своїх вчителів, читайте шкільні розповіді. Дитина повинна розуміти, що навчання — це обов’язковий етап в житті.
Цікавтеся думкою сина або дочки, дозволяйте відстоювати свою точку зору.
Грайте в «Школу», програвайте різні моменти: виступ перед дошкою, розповідь вірша, дозвольте дитині бути в ролі вчителя.
Привчайте з ранніх років всі розпочаті справи доводити до кінця.
Привчайте до самостійності в діях і рішеннях.
Моделюйте конфліктні ситуації і разом знаходьте їх рішення. Перевірити, наскільки дитина психологічно та інтелектуально готова до школи, можна за допомогою спеціальних педагогічних методик.









Шановні батьки!
Пропонуємо Вашій увазі добірку розвиваючих сайтів, які можна використовувати під час карантину для розвитку вашої дитини. Тут Ви знайдете безліч матеріалів для розвитку своєї дитини (ігри, казки, лічилки, віршики, розмальовки, рецепти для випічки, матеріали для творчого розвитку дитини та багато іншого):
https://learning.ua/ - найбільша освітня онлайн-платформа для малюків та школярів.
https://vchy.com.ua/ - міжнародна онлайн-платформа, на якій можна знайти завдання з математики для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку в інтерактивній формі.
http://rozumniki.info/ - платформа з різноманітними педагогічними іграми, навчальними програмами та відео.
https://muzabetka.com.ua/ - музичний сайт, на якому можна знайти різні музичні твори, ознайомитись з нотною грамотою, отримати рекомендації з музичного виховання.
http://www.logopedia.com.ua/ - логопедичний сайт для батьків, які піклуються про мовленнєвий розвиток своєї дитини, та для логопедів.
https://www.poznavayka.org/uk/- - цікавий науково-популярний сайт, присвячений самим різним наукам: хімія, математика, астрономія, зоологія.
http://levko.info/ - сайт для батьків, що пропонує великий вибір мовленнєвого матеріалу, поради з рукоділля, розмальовки, найпростіші кулінарні рецепти для малечі.
http://kazkar.info/ - сайт на якому можна знайти казки (українські та народів світу), легенди про міста, села, гори, річки, рослини, тварини.
http://chytanka.com.ua/ - дитяча онлайн-бібліотека, в якій містяться книги українською мовою, які вже не можна придбати у магазинах.
http://www.megaznaika.com.ua/ - портал для батьків, вчителів, вихователів, студентів, всіх тих, хто займається навчанням і вихованням дітей і, звичайно, для самих діток.
https://yankogortalo.com/ - сайт Янко Гортало: віршики для дітей, оповідки, ілюстрації, відеопрезентації, пісеньки та інші штукенції українською мовою. 
http://sonechko.pp.ua/ - сайт, на якому можна знайти добірку розвиваючих мультфільмів, відеозагадок, казок, творчих майстерень та дитячих пісень.
https://pustunchik.ua/ - інформаційно-розважальний портал для дітей, батьків, вихователів і вчителів, для допитливих, творчих і винахідливих, на якому можна знайти невідомі раніше факти про все на світі, практичні поради та майстер-класи, багато цікавинок, які допоможуть організувати дозвілля дитини захоплююче і з користю.
https://www.nosiki.cv.ua/ - сайт присвячений дошкільнятам та ранньому розвитку дитини. Тут розміщені дитячі музичні альбоми, відео-презентації, мультфільми, ігри, сценарії свят, аудіокниги та ще багато цікавого.
http://abetka.ukrlife.org/ - сайт, де зібрано безліч оповідань, загадок, казок, ігор, віршів, цікаво викладених для дітей відомостей з різних галузей знань.


7 практичних рекомендацій (натисніть)
 Бережіть психічне здоров`я (натисніть)
Виховання вдома (натисніть)
Чого вчиться дитина в сім`ї (натисніть)
Активні та гіперактивні діти (натисніть)
Ознаки нестачі батьківської уваги у дітей (натисніть)
Як правильно розмовляти з дитиною (натисніть)
Поради батькам: як правильно говорити "ні" (натисніть)
Арт-терапія на всі випадки життя (натисніть)
Психологія дитячого малюнку:яким кольором малює ваша дитина (натисніть)






Найбільш доцільними для зняття психологічного напруження дітей є дихальна гімнастика, фізичні навантаження, домашній затишок, спілкування з четвероногим другом, живопис, художнє слово, театр, позитивні емоції, музика та спілкування з природою.

Батькам доцільно знати способи зняття 
психічного напруження в дітей.

1. Глибоке дихання
Зробити глибокий вдих, випинаючи живіт уперед до відчуття участі в цьому діафрагми. Видихнути трохи повільніше,  до втягування живота всередину. При цьому дитина повинна уявляти, що вдихає цілющий кисень - здоров'я, спокій, а видихає повітря, непотрібне організмові, позбавляючись  хворобливості та хвилювання.
2. Фізичні навантаження
Найкращим  способом зняття нервового напруження є  фізичні навантаження - фізична культура та фізична праця. Якщо в дитини поганий настрій, їй необхідно гратися на свіжому повітрі в рухливі ігри, спортивні ігри — футбол, волейбол, теніс.
3. Домашній затишок, спілкування з четвероногим другом. Дитина повинна знати, що коли їй дуже важко, її образили, треба йти додому. Домашній затишок, добре і лагідне слово рідних допоможуть їй. Учені вважають, що кішка та собака знімають стресовий стан, заспокоюють нервову систему.
4. Живопис
Живопис своїм розмаїттям кольорів, грою світла й тіні створює особливу музику картини. Так вважав французький художник Е.Делакруа. А російський вчений Ф.Шмідт писав, що колір сам по собі, незалежно від предмета, якому він властивий, справляє на глядача певний психофізіологічний вплив.
5. Художнє слово
Читання цікавої казки, оповідання сприяє зменшенню нервового напруження і заспокоює дитину.
6. Театр
Вважають, що він має магічну силу впливу на психіку. Якщо є така можливість, відвідайте з дитиною ляльковий театр, подивіться мультфільм.
7. Позитивні емоції
З давніх-давен відомо, що усмішка, жарт, гумор знімають психічне напруження. Ю.Нікулін писав: "Я твердо вірю: сміх зміцнює здоров'я і подовжує життя". Почитайте з дитиною гуморески, відвідайте цирк.
8. Музика
Людям здавна відомо про цілющі властивості музики. Російський невропатолог і психіатр В.М. Бехтєрев довів, що в дитячому віці нормальному, здоровому розвиткові організму сприяють ніжні колискові пісні, спокійна музика.
9. Спілкування з природою
Природа заспокоює нервову систему, робить людину добрішою. Отже, якщо в дитини поганий настрій - відпочиньте з нею серед природи.
10. Гра
Гра – явище феноменальне, вона притаманна всім дітям без винятку. Особливу значущість гра має для першокласників,  оскільки це діяльність, без  якої  дитина шести років нормально жити і розвиватись не може. У навчальному процесі через його регламентованість не завжди є можливість  забезпечити  необхідні для розгортання справжньої гри умови. Йдеться про ініціативу, добровільність, спонтанність, необмежене мовне спілкування. Тому  батькам  учнів першого класу доцільно подбати про те, щоб у вільний від шкільних занять час діти достатньо гралися.  Чим більший вибір ігор, тим  легше  розкрити  індивідуальні  можливості  й обдарування кожної  дитини, створити оптимальні умови для її  повноцінного розвитку. 


Чим зайняти дитину під час карантину

5 ідей для проведення корисного дозвілля з дітьми:
• Настільні ігри неодмінно мають захопити вашу дитину. Їх варто обирати за віком. Для учнів початкової школи буде цікаво пограти у «ходилки-бродилки з кубиком», для підлітків та старшокласників – монополію та інші ігри, які розвивають логічне мислення. Лото, карти, пазли – теж будуть цікаві для дітей будь-якого віку.
• Заняття для розвитку теж будуть доречні. До цієї категорії можна віднести розмальовки, ліплення з пластиліну. Звичайно ж, такий вид діяльності сприяє розвитку творчих здібностей. А ще можна запропонувати дитині виготовити фотоколаж сім’ї. На великому аркуші паперу можна намалювати велике дерево, на гілках якого приклеїти фотографії членів сім’ї. Таке заняття неодмінно сподобається вашій дитині.
• Хатні справи. Долучайте дітей до домашньої роботи – їм цікаво, а для вас неабияка допомога. Можна разом помити посуд, приготувати смачну страву або полити вазони. А ще можете разом з дитиною посадити якусь рослину в горщик та стежити за її ростом.
• Звичайне читання перетворіть у гру. Після прочитання казки або оповідання спробуйте разом з дитиною влаштувати за її мотивами домашній театр. Цікавим для дітей буде також театр тіней. Для цього необхідно встановити настільну лампу біля стіни і руками показувати фігури тварин.
• Ведення щоденника. Купіть для дитини гарний блокнот, який застібається на замочок чи закривається на ключик. Їх у продажі є безліч варіантів. Запропонуйте своєму чаду щоденно вести блокнот, записувати туди свої думки та описувати, як минув день. Це допоможе розвивати пам’ять дитини та розвине здатність чітко висловлюватися. 
«Кожним мамі та татові корисно задавати собі одне запитання: «Коли моя дитина підросте і буде згадувати своє дитинство, що вона буде пам’ятати?» Відповідаючи на це запитання кожен повинен зрозуміти, чи правильно дитина проводить своє дозвілля. Зрозуміло, що батьки, які прийшли з роботи, не завжди можуть активно проводити з дитиною час. І телефон для батьків інколи є рятівним. Але пам’ятайте, що діти дуже швидко виростають. Тому шукайте скрізь балансу – аби був час і для себе, і для дитини», - радить батькам практичний психолог.

У якому віці можна лишати дитину вдома наодинці?
«Юридично залишати насамоті дитину до 11 років заборонено. З психологічної точки зору теж. Однак, є діти, яких і в 15 років залишити наодинці небезпечно. Як дізнатися, чи готова ваша дитина бути деякий час одна? Для цього запитайте, скажімо, дитину чи погана звичка гризти нігті. Здебільшого діти відповідають, що це погано. На перший погляд, батьки вважають, що дитина молодець і що вона все правильно каже. Після цього поставне друге питання: «Чому ти вважаєш, що це погано?». Якщо у дитини є сформоване відчуття "я" і "що важливо для мене", то вона відповідатиме: «У мене нігті будуть не красиві…», «Це погано для мого здоров’я». Якщо ж у дитини цього поняття ще немає, відповідь буде: «Бо мама буде сваритися і дітки будуть сміятися». Відчуваєте різницю? Ось це запитання можна використовувати перевіряючи, чи готова ваша дитина бути вдома одна. Якщо дитина не лише розуміє, що є погане і хороше, а коли усвідомлює, чому це для неї погано або добре. В жодному разі не залишайте дітей, коли помічаєте, що у них поганий настрій або спостерігається депресивний стан. Якщо безвихідь і залишити дитину наодинці все ж таки доведеться, дайте її таке завдання, яке дитина може виконати. Наприклад, скласти пазли або розмалювати малюнок. Повернувшись додому, не забудьте похвалити своє чадо та сказати, що ви ним пишаєтеся».


4 золотих правила, аби вижити
 під час карантину з дітьми




Пам’ятка для дорослих
Спокій VS тривожність: як обрати правильну стратегію у період карантину
Не дайте тривозі змоги заволодіти вами
Заздалегідь продумана послідовність дій має знизити тривогу. Якщо цього не відбувається і тривожний настрій починає позначатися на взаєминах із близькими людьми — з’являється дратівливість, погіршуються сон і апетит — зверніться по допомогу до психолога чи психотерапевта. Поліпшити тривожний стан можна завдяки фізичним та дихальним вправам, йозі, медитації. Щоб опанувати ці заняття, скористайтеся онлайн-уроками. Також підійдуть усі методи розслаблення, якими ви користувалися в звичайних умовах. Наразі приділіть їм більше уваги і зробіть їх щоденним ритуалом.
Порозумійтеся із рідними
Якщо ви залишилися вдома всією сім’єю, чимало залежить від ваших взаємин. Якщо раніше у вашій родині були якісь непорозуміння, які нівелювало те, що ви бачилися із рідними лише вранці та ввечері після роботи, то тепер саме час перевірити ваші взаємини на міцність.
Сім’я — це команда. Важливо розуміти, які спільні цілі є у вашої сім’ї і що ви можете зробити разом, аби їх досягнути.
Якщо обом батькам потрібно працювати з дому, можна мінятися: хтось працює в першій половині дня, хтось — у другій. Тривалі прогулянки в максимально безлюдному місці врятують всіх: діти будуть задоволені, батьки відпочинуть. Потрібно діяти як єдиний організм.
Зберігайте особистий простір
Якщо в сім’ї є зовсім маленькі діти, єдина можливість побути на самоті — йти на якийсь час із дому. Якщо ваші діти відносно дорослі, домовтеся з ними: «Годину ми проводимо час поодинці, бо людям потрібен вільний простір».
Єдиний спосіб зберегти/обстояти особистий простір — вести розмову й домовлятися. Інакше ніяк.
Не панікуйте завчасно й дотримуйтеся простого плану дій
Складність полягає у тому, що ніхто не знає, коли ситуація зміниться.
Кожен зможе вигадати апокаліптичний сценарій. Однак найліпше — розв’язувати проблеми в міру того, як вони виникають, і думати про конкретний момент.
У період невизначеності людині потрібна якась конкретика. Наявність плану та звичних ритуалів знижує тривожність.
Створіть для себе список подальших дій: простих, доступних вам справжніх справ. Не потрібно нічого глобального. Зараз не час для рекордів. Варто знизити планку і вимоги до себе. Звісно, ситуація непроста, але бути спокійним точно можна.
Знайдіть опору
У кризовій ситуації важливо створити собі максимально чітку структуру життя, на яку можна спертися. Кожен реагує на стрес по-різному. А тому поспостерігайте за собою і з’ясуйте: із вами усе гаразд чи, навпаки, ви потребуєте підтримки друзів або допомоги фахівця. Також спробуйте визначити межу, коли ситуацією керуєте ви, а коли — ваша тривога. Наприклад, якщо миття рук стає нав’язливою ідеєю і через це у вас тріскається шкіра, однак ви продовжуєте проводити біля раковини по 20 хв, зверніться до психолога.

Чого не варто робити батькам під час пандемії:

ü  різко починати виховувати, або «перевиховувати» своїх дітей. Адже це лише забере багато сил, здоров'я і часу та зіпсує відносини сім’ї в умовах ізоляції;
ü  примушувати дітей «використовувати час з користю, не байдикувати», тобто робити те, що здається за потрібне вам. Варто пам’ятати, що завдяки бездіяльності великі ідеї, поховані в несвідомому, отримують шанс проникнути у свідомість;
ü  в жодному разі не варто зводити нанівець малечі. «Заспокійливі» висловлювання, на кшталт «Знайшов, про що переживати», «Тебе це взагалі не стосується, йди, пограйся», замінити на «Я розумію, що ти боїшся», «Я бачу, що тобі сумно, я тебе розумію».
ü  не варто обговорювати в присутності дітей невтішні сценарії, деталізуючи подробиці.
ü  не слід переглядати безкінечно фільми про віруси, хвороби, апокаліпсис, які лише підійматимуть рівень тривоги й страху. Краще подивіться комедію чи мультики з дітьми. А «під фільм» приготувати домашні сухарики або какао з печивом.
«Золоті правила» для батьків:
ü слід пам’ятати, що ізоляція - це стрес як для дорослих, так і для малечі;
ü пояснити, що боятись - це нормально. Страх - емоція, яка дозволяє уберегти людину від життєнебезпечних вчинків. Емоція страху - у парі з інтересом: Надавши дитині інформацію про коронавірус, відповідно до її віку, ви зменшите її страх!
ü щоб подолати негативні емоції, можна зробити мішечок для крику, або ж влаштувати битву подушками.
ü підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти та фейки.
ü розділити права та обов'язки кожного члена сім'ї на час карантину, незалежно від віку;
ü по можливості організувати звичне для дитини й для себе спілкування, розваги та гуртки в онлайн режимі;
ü сімейна ранкова зарядка допоможе зняти стрес і зменшити паніку;
ü дотримуватись інформаційної дієти — достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій.

«Батькам у взаємостосунках між собою потрібно бути більш толерантними одне до одного, намагатися все обговорювати. Якщо партнер вже не витримує напруження, - потрібно дати можливість побути на самоті. Але це має бути взаємно, час для себе потрібно давати обом партнерам. В ситуаціях конфліктів між собою, батькам слід уникати ігнорування, приниження особистості партнера, егоцентризму і використовувати активне слухання, підкреслення значущості партнера. Будьте здоровими! Дотримуйтесь гігієни рук і розуму!».

Як говорити з дітьми про вірус:
 практичні поради для батьків

Поширення незрозумілої інформації про смертельний вірус може викликати в дитини почуття небезпеки та спантеличення.
Пропоную добірку порад, які допоможуть спокійно поговорити з дитиною про коронавірус 
1. Тримайте під контролем власні емоції
Перш ніж говорити з дитиною про небезпечне захворювання, переконайтеся, що контролюєте власну тривогу та страх. 
Адже діти часто віддзеркалюють емоції батьків. Маленькі діти беруть приклад зі своїх батьків, стосовно того як реагувати на незрозумілій їм ситуації. Діти одразу зрозуміють спокійні ви чи стурбовані, й будуть поводитися аналогічно. Якщо дитина відчує стурбованість батьків, то  гіперболізує небезпеку в своїй уяві.
2. Станьте ініціатором розмови. Не потрібно боятися піднімати цю тему, якщо дитина сама ще не запитувала. Ви можете стати для неї надійним джерелом інформації. Цій розмові не варто приділяти якоїсь надмірної уваги, можна просто підняти тему під час звичайної бесіди за обіднім столом. Хочете ви цього чи ні, але ваша дитина, ймовірно, вже чула про коронавірус по новинах або від однолітків. Саме тому я завжди рекомендую зіграти на випередження. Поговоріть зі своїми дітьми про речі, які можуть налякати, перш ніж вони почують більш страхітливу версію від однокласників.
3. Запитайте, що вони вже знають про коронавірус. Відкриті запитання допоможуть оцінити знання ваших дітей, а також їх емоційний стан. Заохочуйте малечу висловлювати свої почуття. Проаналізувавши сприйняття дитини, можна визначити, яким чином далі будувати розмову. Крім того, буде можливість підкоригувати дитячі знання, щоб сформувати реалістичне уявлення про ситуацію.  Рекомендую повсякчас нагадувати дитині про те, що ви готові її вислухати та відповісти на будь-які запитання. 
4. Спілкуйтеся з дитиною правильно. Інформувати дитину потрібно зрозумілою мовою, відповідно до її віку. Тільки тоді вона зможе зрозуміти проблему та перестати тривожитися. 
"Батьки повинні підходити до розмови зі своїми дітьми про коронавіруси зі по-різному, зважаючи на вік та рівень розвитку. Гарне практичне правило – використовувати тільки ті слова, які ваша дитина вже розуміє".

Діти до 6 років

Дітей до 6 років не потрібно навантажувати зайвими деталями, як назва вірусу або глобальна загроза захворювання – вони ще не готові це усвідомити.
Замість цього поговоріть з дітлахами про мікроби, як люди хворіють, і про те, що ми можемо зробити, щоб залишатися здоровими.
Будьте уважні до розмов, які ведете з вашим партнером або дітьми старшого віку, перед малечею.

Якщо діти почнуть ставити якісь запитання – запевніть їх, що ваша сім'я здорова і в безпеці.


Шановні батьки!
Пропоную виконати з дітьми наступні 
арт-терапевтичні завдання.
Розвивальне заняття з техніки жгутикової аплікації
"Казкове дерево"





Розвивальне заняття з малювання ватяними паличками

«Бузок»





Ліплення з елементами пластилінографії
 для дітей старшого дошкільного віку.

 «Мімоза для мами» (до Дня Матері)


Розвиваємося з дітками: малювання долоньками










Атр-терапевтичний майстер-клас з батьками та дітьми старшого дошкільного віку «Створи свою картину»

 за технікою «ошибана» (флористика).






Роботи дітей з батьками









Орігамі - інтелектуальне заняття для здоров`я дітей старшого дошкільного віку.








Дозвілля з дітьми: аплікація з ватних дисків
Сьогодні існує багато оригінальних способів, щоб розбавити дозвілля дітей. Аплікація із ватних дисків - один із тих, які не потребують особливих умінь та коштів.

Різноманітні заняття з дітьми допомагають не лише гарно провести спільне дозвілля, а й розвинути інтелект малечі та покращити здоров'я.

Аплікація з ватних дисків - чудове заняття для маленьких дітей, за допомогою якого розвивається уява, увага та дрібна моторика рук.
Таку аплікацію робити дуже легко і вона не потребує значних затрат.
Вам знадобляться всього лише ватні диски, клей і будь-який фон чи додаткові матеріали на ваш розсуд.


Композиції можна виконувати відповідно до вашої уяви. При цьому слід враховувати побажання дитини.
Ватні диски легко клеяться до картонної поверхні. Для зміни кольору можна скористатися аквареллю чи гуашевими фарбами.

Аплікація з ватних дисків - заняття, яке обов'язково сподобається вашим діткам і дозволить вам гарно провести спільне дозвілля!


Гімнастика для очей

Шановні батьки, під час карантину дітки більше часу проводять перед екраном гаджетів. Звичайно, помічали, що при довгому сидінні за комп’ютером втомлюються очі. Тому їм треба давати відпочинок, робити своєрідну зарядку для очей. Яку? А ось яку:

ВПРАВИ ДЛЯ ОЧЕЙ
1. Не працювати є причина –
Очам даємо відпочинок!
Мерщій рівнесенько сідаймо.
Очима кліпать починаймо.
Навіщо кліпать? Така зарядка-
Вже краще бачать оченятка!
2. Очима швидко обертаймо,
Та головою не хитаймо.
Ліворуч – раз, два, три, чотири.
Праворуч – стільки ж повторили.
По колу очі обертаймо,
І все навколо розглядаймо.
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
По колу знов пообертали.
3.Очі щоб відпочивали
Дивимося вліво-вправо.
Тоді кліпаєм очима.
І знову вправо-вліво.
А ось ще 5 кращих вправ для очей
1. РОБИМО ВЕЛИКІ ОЧІ.
Сядьте прямо. Міцно зажмурте очі на 5 секунд, потім широко відкрийте їх.
2. ЗАКРИВАЄМО ШТОРКИ.
Швидко і легко поморгайте 30 секунд.
3. ДИВИМОСЯ В ТОЧКУ.
Намалюйте маркером на вікні точку. Виберіть за вікном дальній об'єкт (будинок, вежу, дерево). Тепер 3-5 секунд дивіться в далечіль, потім переведіть погляд на точку.
Також читайте: Як визначити розмір ноги дитини по довжині стопи?
4. СТРІЛЯЙТЕ ОЧИМА.
Робіть рухи очима, «рухаючись» по траєкторії фігур на зображенні.
• Дивіться вгору-вниз з максимальною амплітудою.
• Кресліть коло за годинниковою стрілкою і назад.
• Малюйте очима діагоналі.
• Малюйте поглядом квадрат.
• Погляд «ходить» по дузі - опуклою і увігнутою.
• Обводите поглядом ромб.
• Малюйте очима бантики.
• Пишіть очима букву S - спочатку в горизонтальному положенні, потім у вертикальному.
• Креслите очима вертикальні дуги, спочатку за годинниковою стрілкою, потім - проти.
• Переведіть погляд з одного кута в інший по діагоналях квадрата.
• Зведіть зіниці до перенісся щосили, наблизивши палець до носа.
5. МАЛЮЄМО КАРТИНКУ.
Закрийте очі і уявіть / згадайте що-небудь приємне, гарне. Потріть долоні руки і прикрийте ними очі, схрестивши пальці на середині чола - підсилює розслабляючий ефект.
Віршик-потішка
Ця зарядка дозволить зняти напругу і зміцнити очні м'язи.
Так само, як в іграх на розвиток дрібної моторики, в цій вправі нам на допомогу приходять віршики-потішки. Малюки набагато охочіше виконують вправи, в яких простежується певний ритм і форма. Можна використовувати такий вірш:
Сидимо в автобусі ми,
Дивимось на всі боки.
(дивимося вправо-вліво не повертаючи голови)
Дивимося вгору, дивимось униз
А автобус наш стоїть, що ж це він притих?
(замружуватися)
Внизу річка - глибоко,
(відкриваємо очі і дивимося вниз, на кінчик носа, не опускаючи голови)
Вгорі пташки - високо.
(дивимося вгору, на точку між бровами)
Двірники – туди-сюди
Витирають личенько.
(швидко моргаємо)
Колеса закрутилися,
Вперед ми покотилися.
(Здійснюємо кругові рухи очима)

Поясніть малюкові і покажіть на своєму прикладі, як виконувати цю вправу, не обертаючи головою.


Натуральний пластилін для діток своїми руками
Більшість діток просто обожнюють ліплення з пластиліну. Таке заняття не лише може зайняти малюка, а й сприяє його розвитку. А виготовлення натурального пластиліну не вимагає багато часу та коштів.
Ліплення з пластиліну - чудовий спосіб зайняти дитину. Розминаючи пластилін, малюк працює пальчиками, розвиває дрібну моторику рук. Створюючи різноманітні фігурки дитинка також фантазує і розвиває уяву. Крім того, ліплення знімає психоемоційне напруження, діючи на дитину як релакс.



Але часто батьки відмовляються від такого заняття через те, що пластилін тяжко відмити від поверхностей, або діти беруть його до рота. Щоб уникнути цих неприємностей, ви можете приготувати натуральний беспечний пластилін, який легко відмивається.



Інгредієнти для пластилінової маси:

1 чашка борошна

0,5 чашки солі

вода

6 ст. л. лимонного соку

1 ст. л. рослинної олії

харчові барвники або сік буряка, моркви, шпинату, синьої капусти та ін.



Візьміть глибоку сковороду і змішайте в ній сипучі інгредієнти. Налийте лимонний сік у склянку, потім долийте води доверху. Додайте отриманий розчин в суміш борошна з сіллю. Туди ж додайте олію і барвник. Перемішайте.



Отриману масу необхідно прожарити на невеликому вогні близько п'яти хвилин. Постійно помішуйте. Як тільки маса стане в'язкою і почне рухатися за ложкою, зніміть з вогню, остудіть, і вимісіть руками. Пластилін готовий!



Яскраве та корисне дозвілля з таким пластиліном вашим діткам гарантоване!


Ігри з прищіпками

(для дітей раннього віку)
Прищіпки - ідеальний та доступний матеріал для розвитку:
-дрібної моторики рук,
-уяви,
- мислення,
-мовлення,
-закріплення сенсорних навичок і просторових уявлень.

                                    


Арт-терапевтичні техніки для дітей.


Творчість неаби як впливає на психоемоційний стан людини. Техніки арт-терапії сприяють не лише розкриттю творчого потенціалу дитини, але і можуть багато чого про неї розповісти: про її страхи, інтереси, риси харатеру, схильності, уподобання, тощо. І вдома батьки (а зараз для цього вдосталь часу), можуть навіть без допомоги психолога проспостерігати за дитиною під час заняття творчістю. Які кольори дитина використовує у роботі (яскраві, теплі, чи навпаки  темні, сумні), її відношення до "витвору"мистецтва, матеріали, якими користується.
Тож пропоную вашій увазі арт-техніки, якими ви можете позайматися вдома родинним колом і ще більше зміцнити відносини один з одним.
Успіху!

Арт-терапевтичні техніки (натисніть)

































Самоосвіта, підвищення 

професійного рівня 

2020-2021 н. р.



 




 


 


 




 









2019-2020 н. р.